A company buys pens at the rate of $6.50 per box for the first 10 boxes, $5.50 per box for the next 10 boxes, and $4.50 per box for any additional boxes. To solve this problem, we first need to calculate how many. Not the question you’re looking for?
Solved Question 39 / 40A company buys pens at the rate of
A company buys pens at the rate of $7.50 per box for the first 10 boxes, $5.50 per box for the next 10 boxes, and $4.50 per box for any additional boxes.
We need to determine how.
How many boxes of pens can be bought. A company buys pens at the rate of $7.50 ?per box for the first 10 ?boxes, $5.50 ?per box for the next 10 ?boxes, and $4.50 ?per box for any additional boxes. With $183.00, you can purchase 34 boxes of pens, accounting for the different price tiers for the first 20 boxes and additional boxes thereafter. Not the question you’re looking for?
We know that there are 20 plus x boxes and 221 is going to… There are 2 steps to solve this one. Please help me solve this word problem: First, we need to figure out how many boxes of pens we can buy at the first rate of $7.50 per box for the first 10 boxes.

We have 221 that are equal to 7.5 times 10 plus 5.5 times 10 plus 3.5 x.
$7.50 x 10 = $75 so we can buy 10 boxes of pens for $75. How many boxes of pens can be bought. There are 3 steps to solve this one. A company buys pens at the rate of $5.50 per box for the first 10 boxes, $4.50 per box for the next.
A company buys pens at the rate of $5.50 per box for the first 10 boxes, $4.50 per box for the next 10 boxes, and $3.50 per box for any additional boxes. Post any question and get expert help quickly. A company buys pens at the rate of $5.50 per box for the first 10 boxes, $4.50 per box for the next 10 boxes, and $3.50 per box for any additional boxes.


